Хубаво е в детската градина

Хубаво е в детската градина

Хубаво е в детската градина

15.09.2023г.

Потребността от настоящия проект е насочена към иновативни дейности за въвеждане и утвърждаване на проектно-базирано обучение чрез дизайн-мислене в детската градина от най-малките до най-големите деца, за активно и целенасочено възприемане, осмисляне и апробиране на съвременни знания, умения и отношение за света и овладяване на компетентностите. Проектно-базираното обучение е иновативен подход за осъществяване на водещите образователни цели. Проектната дейност помага да се свърже обучението и възпитанието на децата с реалните събития от техния живот, да се създаде естествен интерес и мотивация за активна включеност в игрово-познавателна, учебно-изследователска и практико -преобразуваща дейност, овладяването на умения като комуникативност, сътрудничество, планиране на собствената дейност, работа в екип, увереност в собствените възможности. Проектният подход се отнася до набор от образователни стратегии, които дават възможност учителите да насочат децата чрез по-задълбочени проучвания на различни теми да опознават света.

Предвижда се децата от детската градина да участват в различни месечни дейности с определена тематична насоченост, в които ще откриват информацията, която им е необходима, като използват знания от различни образователни направления и ще участват активно при усвояване на нови знания, формиране на творческо мислене и развитие на познавателни интереси.

Дизайн-мисленето е практично и креативно разрешаване на проблеми и откриване на решения с намерението за по-добър бъдещ резултат. То е водеща методология за креативно решаване на проблеми и създаване на иновации в световен мащаб. В тематичните дейности заложени в проекта се стимулира предизвикателството- мислене, правене, разбиране от ученето. Децата ще опознаят различни професии, ще бъдат предизвикани да представят решения и да ги прилагат в действие, ще бъдат стимулирани да търсят, обследват, изучават неволно заобикалящия ни сват и потребността от придобиване на трайни знания.

Дейностите ще се организират като цялостни преживявания за учене и игра, по време на които децата ще създават свои екипни решения на поставено предизвикателство от реалния живот. Въвеждането на дизайн-мисленето в обучението цели развитие на творчество, критично мислене, компетенции. Дейностите ще стартират в началото на учебната година и в тях децата ще бъдат откриватели-новатори.

 

Целите на насточщия проект са насочени към:

  • Внедряване в работата на педагога проектно - базирано обучение и онучение чрез дизайн- мислене в детската градина от най-малките до най- големите деца.
  • Изграждане на творческа и интерактивна среда, подкрепяща социалното и емоционално развитие на децата чрез иновативни дейности, като правене и докосване, свързани с образователните направления - изобразително изкуство, музика, физическо възпитание и околен свят.
  • Прилагане на иновативни практики за провеждане на дейностите в и извън детската градина.
  • Изграждане на учеща, можеща и знаеща общност в детската градина.
  • Споделяне натрупания опит на общинско и регионално ниво.
  • Вътрешна квалификация и обучение - проектно-базирано обучение и обучение чрез дизайн-мислене в детската градина и изграждане на модел за преподаване.

Основни резултати:

  • Придобиване знания, умения и прилагане в ежедневието на педагога иновативни форми и методи в процеса на обучение. 
  • Да се изгради иновативна творческа среда стимулираща процесите на учене и подкрепяща емоционалното развитие на децата.
  • Стимулиране интереса на децата в света на познанието, чрез различни форми на активност - познавателна, емоционална, социална и двигателна, материализирани в система от дейности, в които ще се включва детето в детската градина.
  • Стимулиране съпричастността и интереса на родителите към дейностите в детската градина.

Основни дейности:

  • Осъществяване на обучение и обмен на добри практики в детската градина с цел запознаване и използване на съвременните тенденции и промени в обучението.
  • Активно използване на игри и техники на открито и закрито, поставящи децата в активна позиция, мотивиращи ги да разширяват и обогатяват своите знания и умения.
  • Свързване обучението и възпитанието на децата с реалните събития от техния живот.
  • Създаване изследователска и практико-преобразуваща дейност.
  • Овладяване на умения като комуникативност, сътрудничество, планиране на собствената дейност, работа в екип, увереност в собствените възможности.
  • Самостоятелно взимане на решения и прилагането им в действителност.
  • Стимулиране децата да търсят, обследват, изучават неволно заобикалящия ни свят и потребността от трайни знания.
  • Проектът ще осигури закупуване на необходимите средства и материали за постигане на резултатност.
  • Ще стимулира учителите за търсене на нови идеи и компетентности в работата им.
  • Ще даде основа за търсене и споделяне на опит със сътрудници в трудната мисия да учиш и даряваш знания.
  • Проектът ще утвърди детската градина като институция, която иска, търси и може.

 

Плануваните необходими средства за осъществяване на заложените дейности е 3800 лева. При надвишаване бюджета, разликата ще бъде дофинансирана от Община Созопол.

 

 

 

 



Споделете

~ ~ ~ ~